function allConsentGranted() { gtag('consent', 'update', { 'ad_user_data': 'granted', 'ad_personalization': 'granted', 'ad_storage': 'granted', 'analytics_storage': 'granted' }); } ... ...
kurs groomerski Szczecin - trener
23 marca 2015

Czym właściwie jest trymowanie?

Pielegnacja szorstkiej sierści (sznaucery, teriery i jamniki szortkowłose, spaniele)

 

Szorstka sierść jest cecha charakterystyczna wielu ras użytkowych - polujących terierów (Fox, Welsh, Cairn, JRT, Jack Parson), niemieckich wyżłów  , jamników szostkowłosych, sznaucerków używanych kiedys do tępienia szczurów w stajni oraz ich większych braci uzywanych jako psy obrończe - Airdale Terierów i sznaucerów średnich i olbrzymów i wielu innych. Do tego gatunku sierści należy tez sierść na grzbiecie cocker i springer spanieli. Głowną cechą tego rodzaju sierści jest znakomita ochrona psa przed warunkami atmosferycznymi - sierść składa sie z twardego włosa okrywowego, który chroni przed opadami deszczu i zranieniem oraz z podszerstka, który jak podkoszulek - zimą sprawia, że psu jest cieplej, latem chroni przed przegrzaniem organizmu. Włos szorstki w przeciwieństwie do włosa długiego takiego jak np u Yorka rośnie tylko do określonej długości, potem kończy swój żywot, i po jego usunięciu na jego miejsce wyrasta nowy. Dzieki temu, że jest co najwyżej średniej długości zmniejsza sie ryzko, że pracujący w polu lub lesie pies zaczepi sie o jakies krzaczki. 

 

Co dzieje sie w sytuacji gdy wlos osiągnął juz swoja dojrzałą długość?  Zmniejsza sie ukrwienie cebulki włosa, włos nie odzywiany przestaje rosnąć, cebulka sie rozlużnia co umozliwia łatwiejsze wypadnięcie włosa. Nie odżywione koncówki nerwów przy cebulce włosa  obumierają, dzieki czemu usunięcie takiego włosa jest bezbolesne. U psów wymagających trymowaia włos ma nieco inny przekrój (bardziej płaski) niż u pozostałych psów, to powoduje, że często martwy wlos nie wypada sam.   Pies zaczyna się coraz częsciej drapać a w domu widzimy zbierające sie w kątach kłęby wypadającej sierści. Ani pies ani jego właściciel nie czują sie z tego powodu szczęśliwi.

 

Trymowanie jest zabiegiem delikatnego usunięcia przejrzałego i wypadającego włosa. Do tego celu groomerzy używaja rożnych narzędzi takich jak kamień trymerski (cos w rodzaju pumeksu), nożyki trymerskie - te narzędzia mają ułatwic wystarczająco mocne uchwycenie przejrzałego włosa aby dało sie go łatwo wyciagnąć i jednoczesnie uchwyt włosa musi byc na tyle lekki aby włos w fazie wzrostu "żywy" nie został wyrwany. Doświadczony groomer używa palców - wie i czuje z jaką siłą musi łapac włosy aby nie wyrwac tych, kóre sa jeszcze w fazie wzrostu. Na miejscu włosa, który zostanie usunięty tworzy się nowy zawiązek, krew znow zaczyna odzywiać cebulkę i rośnie nowy włos.

 

Trymowanie jest więc zbiegiem koniecznym dla prawidłowej pielęgniacji niektórych ras. Jeżeli nie pomozemy psu usunąć martwej okrywy włosowej, nowe włosy będą rosły słabsze, cieńsze o zmienionej strukturze. Taki problem dotyka szczególnie psy, których włos jest nieco bardziej miękki - strzyzenie najbardziej niszczy włos spanieli a także sznaucerów o bardziej miekkim typie sierści. Odcień sierści stanie sie mniej intensywny a włos będzie miał tendencję do kołtunienia. Warto więc samemu nauczyc sie trymowania swojego szorstkowłosego pupila albo zdac sie na pomoc i opieke psiego fryzjera. 

 

Umów psa 510 091 562

Szczecin tel 510 091 562 , Modra 36

e mail: dogandchic[@]gmail.com

Groomer Mierzyn, Pogodno, Bezrzecze, Gumieńce, Szczecin Centrum,

Strzyżenie psów

 

 

 ©Salon Dog Chic 2021