,
Zawód psiego fryzjera jest coraz bardziej popularny, warto jednak wiedzieć, że wymaga on przede wszystkim dobrego przygotowania do zawodu. Na rynku jest spora konkurencja i aby sprostać wymaganiom właścicieli zwierząt potrzeba mocnego startu z dobrą jakością świadczonych usług. Przedstawiamy więc najważniejsze kwestie, ktore trzeba wziąć pod uwagę aby dobrze wybrać kurs strzyżenia psów. Taki kurs, który będzie inwestycją w przyszłość a nie pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Poniżej kilka najważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, żeby wybrać dobry kurs groomingu.
Przejrzyj zdjęcia prac osoby, która prowadzi kurs na jej stronie internetowej. Pamietaj, że prawie każda średnio rozgarnięta osoba będzie umiała byle jak ogolić całego psa maszynką. Na kursie jednak masz nauczyć się podstaw posługiwania sie szerszą gamą technik - strzyżeniem maszynką z użyciem nasadek, technik nożyczkowych i trymowania. Groomer to nie golarz :). Klienci są dzisiaj coraz bardziej wymagający i oczekują od groomera profsjonalizmu i wysokiej jakości usług. Zwróć więc uwagę na staranność wykończenia fryzur. Aby osoba szkoląca mogła przekazać wiedzę i umiejętności Tobie, sama powinna potrafić ostrzyc psa równo, bez zębów i odstających kosmyków. Zwróć uwagę na proporcje całego psa na zdjęciach, a nie tylko na ładnie ostrzyżony pyszczek. Twoim zadaniem jako groomera bedzie sprawienie, że Twój Klient odbierajac psa po zabiegu powie: Wow!. Nie nauczysz sie tego od osób, ktore nie mają wyczucia proporcji. Na fanpage zwróć uwagę czy od czasu do czasu pojaiwają się nowe zdjęcia prac - to jest dowód na to, że Twój nauczyciel non stop trzyma poziom.
Im wiekszy tym lepiej. To, że większośś psich klientów salonu to yorki , maltańczyki i shih tzu nie znaczy , że Groomer ma polec gdy przyjdzie do niego pies innej rasy. Na kursie powinnaś się nauczyć podstawowych zasad pielęgnacji jeszcze kilku ras i psów w typie (np sznaucery, spaniele, psy z kędzierzawym włosem)
Oczywiście można być super Groomerem i nie startować w konkursach. Jeżeli jedak osoba szkoląca ma sukcesy konkursowe, na międzynarodowych imprezach, to niezbity dowód, że jej prace reprezentują najwyższy światowy poziom, a przecież Ty chcesz sie uczyć od mistrza! takie obiektywne oceny jakości pracy osób, które szkolą są szczególnie ważne dla osób bez doświadczenia w groomingu, ktorym często ciężko jest odróżnić pracę słabą, czy przeciętną od dobrej.
Nikt jeszcze nie nauczył się prowadzić samochodu na podstawie wykładu. Patrzenie na czyjąś pracę, a samodzielne ćwiczenie pod okiem nauczyciela to dwie różne rzeczy. Zapytaj czy nauczyciel zorganizuje psich modeli i czy psy będa rownież przez Ciebie kąpane. Kąpiel i suszenie to baza do dalszej pracy. Dobry groomer nigdy nie strzyże brudnego psa, tak jak dobry fryzjer nigdy nie strzyże brudnej głowy Klienta. Podstaw zawodu możesz nauczyć sie w czasie co najmniej 2 tygodni o ile trener poświęci Ci cały swój czas, krótszy kurs nie ma sensu. Po dwutygodniowym kursie, może być warto za jakiś czas pójść na kurs doszkalający i doszlifować umiejętności.
.
Warto zapytać osobę szkolącą o jej styl pracy i zaangażowanie. Dobry nauczyciel koncentruje swoją uwagę na kursantach, a sam wykonuje usługi strzyżenia zwierząt, głównie w celu prezentacji uczestnikom kursu jego techniki pracy. Płacisz za to aby Twój nauczyciel Cię uczył, a nie sam strzygł psy w czasie trwania kursu. Juz dawno naukowo udowodniono, że nie istnieje coś, co ludzie nazywają podzielnością uwagi. Szczególnie w groomingu, gdzie pracuje się na żywym zwierzątku i trzeba być mocno skoncentrowanym na modelu, żeby nie zrobić mu krzywdy ostrym narzędziem. Każda minuta, w której osoba szkoląca zajmuje się czym innym to Twoja strata.
Kolejna kwestia to ilość godzin - jeżeli zobaczysz reklamy 120h lekcyjnych w czasie 10 dni - uciekaj! Albo to chwyt marketingowy polegający na przeliczeniu 80h pracy na 45 minutowe jednostki bez przerw czyli, cudowne wydłużenie czasu, albo ktoś chce szkolić Ciebie po 12h dziennie. W tym drugim przypadku czas szkolenia ponad 8h-9h dziennie będzie nieefektywny poniewaz grooming wymaga ogromnej koncentracji, ktorej nie sposób jest utrzymać przez tyle godzin, przez wiele dni z rzędu.
To jest ostatnia rzecz, na jaką warto patrzeć, podejmując decyzję o kursie groomingu. Kurs jest inwestycją w Twoją przyszłość, a nie kosztem. Od niego będą zależały Twoje pierwsze kroki w zawodzie fryzjera zwierząt i to w jakim tempie Twój własny salon zacznie zarabiać pieniądze.
Bogna Andrzejczyk
Szczecin tel 510 091 562 , Modra 36
e mail: dogandchic[@]gmail.com
Groomer Mierzyn, Pogodno, Bezrzecze, Gumieńce, Szczecin Centrum,
Strzyżenie psów
©Salon Dog Chic 2021